Mantıklı Düşünüp Mantıksız Davranmak

Mantıklı Düşünüp Mantıksız Davranmak

Anatole France bunun insan doğasının bir özelliği olduğunu söylemiş yıllar evvel. Katılmamak elde değil, eminim siz de kendinizden yola çıkarak bunun ne kadar doğru olduğunu fark edebilirsiniz.

Kendimiz ya da diğerletiyle ilgili makul ve mantıklı düşünmekte üstümüze yoktur ama henüz kendimize dahi açıklayamadığımız tuhaf alışkanlıklarımız, aşırı tepkilerimiz, tutarsız hallerimiz vardır.

İşte konuyla ilgili Dr. Shapiro'nun açıklaması*

" Boşlukta var olan hiçbir şey yoktur. Mantıksız gibi görünen tepkiler tam da bu tür şeylerdir. Ama mantıksız demek bunların bir nedeni olmadığı anlamına gelmez. Mantıksız bulduğumuz tepkiler beynimizin rasyonel zihin tarafından yönetilmeyen bir bölümünden gelir.

Daha sonra pişmanlık duyacağınız bir şeyi yaparken kendinizi hayretle izleyebilmenizin, yanlış insanların çekimine kapılmanızın, hiç saygı duymadığınız birisi tarafından incitilmiş hissetmenizin, küçük bir nedenden dolayı sevdiğiniz bir kişiye bağırmanızın, önemsiz gibi görünen bir şeyin getirdiği bir bunalımdan silkinme gücünü kendinizde bulamamanızın nedeni budur.

Akıldışıdır ama anlaşılabilir bir şeydir ve daha da önemlisi değiştirilebilir.

Genetik önemli bir rol oynamakla birlikte, genel olarak çekilen acının temeli geçmiş deneyimlerin [anıların] beynimizde muhafaza edilme biçimidir ki, bu değiştirilebilir."

 

Fulya Tezel

* EMDR-Acı Anıları Silmek adlı kitaptan alıntı