Göz Hareketlerinin Neden Herhangi Bir Etkisi Olsun?

Göz Hareketlerinin Neden Herhangi Bir Etkisi Olsun?

EMDR'in yaratıcısı Psikolog Dr. Francine Shapiro'nun cevabı

Başlangıçta göz hareketlerinin öncelikli etkisinin bir kişinin duygusal rahatsızlığını azaltması olduğuna-buna davranış terapisinde “duyarsızlaştırma” denir- inandığımdan terapiye ilk olarak 'Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma' adını verdim.  

Anksiyeteyi azaltmanın yanı sıra daha ne çok şeyin başarabileceğini 1989 yılındaki ilk yayınımdan önceye kadar fark etmedim. Yöntemleri değiştirmek ayrıca her türlü duygu, bedensel tepki ve davranışlarda içgörüler ve istemsiz değişiklikler için fırsat sunabilirdi. İnsanın kendisine, başkalarına ve dünyaya ilişkin inanışları gelecek için yeni olasılıklara kapı açacak şekilde değişebilirdi. Yöntemlerimi daha da değiştirmek suretiyle hedef aldığım anıların diğer anılarla bağlantılı şekilde, yeniden düzenlenmiş ve daha iyi depolanmış olarak tamamen yeniden işlenmesini sağlayabileceğim iyice anlaşılır hale gelmişti. Bu nedenle tedaviyi daha da geliştirdikten sonra nihayet adını “Yeniden İşleme” sözcüğünü ekleyerek değiştirdim.

Ardından gözler dışında, “bir yandan öte yana” biçimindeki diğer hareketlerin de etkili olabileceğini keşfettim. Terapistler elden ele birbirini izleyen hafif vuruşlar ya da kulaktan diğerine değişimli olarak çalınan ses tonlarını kullanabilirdi. Bazı bilim insanları tüm bu stratejilerin REM uykusu sırasında meydana gelen aynı beyin fonksiyonlarına bağlanan “yönelme tepkisi” denilen, dikkatin sürekli olarak yeniden odaklanması (ileri geri) durumunu yarattığına inanır. Diğerleri de dikkati travma ve dış uyarım ( göz hareketleri, hafif vuruşlar veya sesler ) üzerine aynı anda odaklamanın aynı zamanda “işler belleği” bozduğuna inanır. Bu noktada her ikisinin de doğru olduğuna inanmam için yeterli araştırma bulgusu mevcuttur. Dolayısıyla, eğer bunu yeniden yapacak olsaydım adını sadece “Yeniden İşleme Terapisi” koyardım. Ama şimdi "Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme" ( daha yaygın olarak da EMDR ) dünya çapında bilindiğinden, bir isim değişikliği için artık çok geç.

 

Kaynak: Dr. Francine Shapiro'nun  " EMDR Terapisi Teknikleri İle Acı Anıları Silmek " adlı kitabından alınmıştır.